Kurs om fjärilar i betesmarker och ängar
tis 16 juni
|Rossholm
Länsstyrelsen arrangerar kurs om fjärilar på Hållnäshalvön i Rossholms blomrika gräsmarker. Välkommen att titta på insekter, örter, träd och buskar. Du får lära dig mer om fjärilars livscykel och larvernas värdväxter.


Tid och plats
16 juni 2026 14:00 – 17:00
Rossholm, 819 64 Rossholm, Sverige
Om evenemanget
Vi diskuterar konkreta åtgärder för att öka mångfalden av både örter och insekter och samtidigt få ett bra foder. Till exempel hur olika tidpunkter, teknik och intensitet för slåtter och bete påverkar.
Fokus är på skötsel av betesmarker och slåtterängar men vi tittar även på andra områden. Även du som saknar egna betesdjur kommer att ha behållning av kursen.
I Rossholm finns:
10 hektar naturbetesmarker med särskilda värden och även mosaikbete
3 hektar slåtteräng med särskilda värden
Marken betas av 8–12 nötkreatur. Upplandsstiftelsen sköter slåtterängarna med en lokal entreprenör.
Aktiviteten finansieras av strategiska planen för EU:s gemensamma jordbrukspolitik 2023–2027
Elisabet Odhult, Upplandsstiftelsen medverkar.
Kursledare Christina Winter Telefon: 018-56 04 28 / 072-713 07 00
E-post: christina.winter@hushallningssallskapet.se
Kursen riktar sig i första hand till lantbrukare, markägare, förvaltare av betesmarker/naturmarker och trädgårdsföretagare.
Var:
Rossholm ligger cirka 4 mil nordost om Tierp.
Kostnad:
Ingen kostnad. Ta med egen matsäck så äter vi tillsammans ungefär mitt i vandringen.
Föranmälan görs på länsstyrelsens hemsida: https://www.lansstyrelsen.se/uppsala/om-oss/kalender/kalenderhandelser---uppsala/2026-01-23-kurs-om-fjarilar-i-betesmarker-och-angar.html
Sista anmälningsdag:
11 jun 2026
